Skip to content

104-108 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 12, 2002

Property Information

Block1290.03
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,654
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,800
41%
Improvement Value:$171,700
59%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,101+3.0%
2024$11,752+6.5%
2023$11,036+0.8%
2022$10,950+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,654DeedBook 532, Page 235

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook T154, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1930