Skip to content

128 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block1290.03
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningC-R
Sq Footage1,602
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,500
40%
Improvement Value:$155,200
60%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,666+3.0%
2024$10,358+6.5%
2023$9,727+0.8%
2022$9,652+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,602DeedBook 163, Page 128

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook M132, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1920