Skip to content

142-148 Main Ave(Unit C005C)Passaic, NJ 07055

Built 1987

Last Sale Price
$248,900
Last Sale Date
Oct 11, 2021

Property Information

Block1290.03
Lot8
QualifierC005C
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,044
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,000
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,185+3.0%
2024$6,006+6.5%
2023$5,640+0.8%
2022$5,597+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$248,900

To:

Sq Ft1,044DeedBook 4154, Page 137

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook U143, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1987