Skip to content

64 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block1291.01
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,513
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
35%
Improvement Value:$195,100
65%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,373+3.0%
2024$12,016+6.5%
2023$11,284+0.8%
2022$11,197+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,513DeedBook 658, Page 8

Property Sale

Sale
$171,600
DeedBook Y166, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1925