Skip to content

76 Elliot StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block1291.01
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,168
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
28%
Improvement Value:$270,900
72%
Total Assessment$374,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,449+10.3%
2024$14,002+6.5%
2023$13,149+0.8%
2022$13,047+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft3,168DeedBook 2912, Page 99

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 987, Page 204

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook K-131, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1925