Skip to content

75 Palmer StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$35,500
Last Sale Date
Jul 25, 2006

Property Information

Block1291.01
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,427
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
30%
Improvement Value:$274,700
70%
Total Assessment$389,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,067+3.0%
2024$15,604+6.5%
2023$14,653+0.8%
2022$14,540+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,500

To:

Sq Ft3,427DeedBook 1317, Page 205

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook H140, Page 143

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook U128, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1925