Skip to content

100 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jul 18, 2003

Property Information

Block1291.03
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,753
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,100
26%
Improvement Value:$324,700
74%
Total Assessment$437,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,050+3.0%
2024$17,530+6.5%
2023$16,461+0.8%
2022$16,334+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930