Skip to content

98 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 26, 2012

Property Information

Block1291.03
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,601
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,300
33%
Improvement Value:$222,700
67%
Total Assessment$331,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,647+3.0%
2024$13,253+6.5%
2023$12,446+0.8%
2022$12,350+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,601DeedBook 2213, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1920