Skip to content

110 Spring St.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Apr 12, 2001

Property Information

Block1291.03
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,763
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
44%
Improvement Value:$135,000
56%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,879+3.0%
2024$9,594+6.5%
2023$9,009+0.8%
2022$8,939+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook M-128, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1925