Skip to content

34 Elliot StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block1292.01
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,907
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
34%
Improvement Value:$203,900
66%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,736+3.0%
2024$12,368+6.5%
2023$11,615+0.8%
2022$11,525+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,907DeedBook 3637, Page 230

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

DeedBook 2492, Page 50Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 361, Page 7

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook Z158, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1925