Skip to content

71 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block1292.01
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
37%
Improvement Value:$196,700
63%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,876+3.0%
2024$12,504+6.5%
2023$11,742+0.8%
2022$11,652+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000

To:

Sq Ft2,872DeedBook 3357, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1925