Skip to content

33 Palmer StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block1292.01
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,476
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
32%
Improvement Value:$218,700
68%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,346+3.0%
2024$12,961+6.5%
2023$12,171+0.8%
2022$12,077+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,476DeedBook 4570, Page 37

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,476DeedBook 3585, Page 294Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook K132, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1925