Skip to content

35 Palmer StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block1292.01
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,960
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$245,900
70%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,468+3.0%
2024$14,050+6.5%
2023$13,194+0.8%
2022$13,092-3.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,960DeedBook 4911, Page 228

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,960DeedBook 3336, Page 58Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft2,960DeedBook 3263, Page 19Recorded3/7/2018

Property Sale

Sale
$167,000

To:

DeedBook U149, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1925