Skip to content

45 Palmer StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 16, 2004

Property Information

Block1292.01
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,971
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
29%
Improvement Value:$262,400
71%
Total Assessment$367,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,148+3.0%
2024$14,711+6.5%
2023$13,814+0.8%
2022$13,708+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,971DeedBook 881, Page 275

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook B159, Page 17

Property Sale

Sale
$9,434
DeedBook E132, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1925