Skip to content

27-29 Elliot StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Feb 5, 2019

Property Information

Block1292.02
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,454
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,600
49%
Improvement Value:$124,200
51%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+3.0%
2024$9,802+6.5%
2023$9,204+0.8%
2022$9,133+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,454DeedBook 3510, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1900