Skip to content

95 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Apr 25, 2005

Property Information

Block1292.02
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,920
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
28%
Improvement Value:$269,200
72%
Total Assessment$376,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,511+3.0%
2024$15,063+6.5%
2023$14,145+0.8%
2022$14,036+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 556, Page 182

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 333, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1925