Skip to content

91 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 19, 2005

Property Information

Block1292.02
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,864
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
32%
Improvement Value:$229,800
68%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,886+3.0%
2024$13,485+6.5%
2023$12,664+0.8%
2022$12,566+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,864DeedBook 1110, Page 135

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 410, Page 120

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook W163, Page 276

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook O133, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1925