Skip to content

42 Union AvePassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block1292.02
Lot56
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,695
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,400
44%
Improvement Value:$146,100
56%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,740+3.0%
2024$10,430+6.5%
2023$9,795+0.8%
2022$9,719+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000

To:

Sq Ft2,695DeedBook 4864, Page 71

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 4693, Page 172Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 1275, Page 246

Property Sale

Sale
$318,000

To:

DeedBook 844, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1950