Skip to content

42-44 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block1292.03
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,728
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
48%
Improvement Value:$158,900
52%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,559+3.0%
2024$12,196+6.5%
2023$11,453+0.8%
2022$11,365+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook H142, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1930