Skip to content

26 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 1960

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 8, 2020

Property Information

Block1292.03
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SW/ATTIC-1FAMI
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,878
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
34%
Improvement Value:$222,900
66%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,932+3.0%
2024$13,530+21.1%
2023$11,175+0.8%
2022$11,089+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,878DeedBook 3763, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1960