Skip to content

39 Union AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Oct 14, 1993

Property Information

Block1292.03
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,680
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,200
45%
Improvement Value:$176,200
55%
Total Assessment$320,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,210+3.0%
2024$12,829+6.5%
2023$12,047+0.8%
2022$11,954+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 134, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1930