Skip to content

105 Spring St/43unionPassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Apr 1, 2013

Property Information

Block1292.03
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SW/ATTIC-1FAMI
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,232
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,800
43%
Improvement Value:$124,700
57%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,968+3.0%
2024$8,709+6.5%
2023$8,178+0.8%
2022$8,115+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 2305, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1950