Skip to content

75 77 Kensington TerPassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Dec 23, 2008

Property Information

Block1295.01
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,823
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
44%
Improvement Value:$147,400
56%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,819+3.0%
2024$10,507+6.5%
2023$9,866+0.8%
2022$9,790+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 792, Page 211

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook L158, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1940