Skip to content

23 Scher PlPassaic, NJ 07055

Built 1952

Last Sale Price
$221,000
Last Sale Date
Dec 30, 2016

Property Information

Block1295.02
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage775
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
53%
Improvement Value:$99,900
47%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,695+3.0%
2024$8,444+6.5%
2023$7,930+0.8%
2022$7,869+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$221,000

To:

Sq Ft775DeedBook 2976, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1952