Skip to content

21 Scher PlPassaic, NJ 07055

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block1295.02
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,190
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
46%
Improvement Value:$130,300
54%
Total Assessment$241,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,949+3.0%
2024$9,662+6.5%
2023$9,073+0.8%
2022$9,003+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 2395, Page 170Recorded11/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955