Skip to content

41-43 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Nov 16, 2009

Property Information

Block1295.02
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,908
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
34%
Improvement Value:$223,700
66%
Total Assessment$338,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,965+3.0%
2024$13,562+6.5%
2023$12,735+0.8%
2022$12,637+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930