Skip to content

21-23 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 1955

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block1295.03
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,190
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
36%
Improvement Value:$197,000
64%
Total Assessment$305,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,604+3.0%
2024$12,240+6.5%
2023$11,494+0.8%
2022$11,406+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,190DeedBook 4780, Page 158

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 3119, Page 1Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2848, Page 79Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1595, Page 51

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook K141, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1955