Skip to content

110 Kensington Terr.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block1296.01
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-1
Sq Footage3,736
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
27%
Improvement Value:$344,700
73%
Total Assessment$475,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,601+3.0%
2024$19,035+6.5%
2023$17,875+0.8%
2022$17,737+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 318, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1925