Skip to content

140 Spring StreetPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 26, 2007

Property Information

Block1296.01
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,288
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
32%
Improvement Value:$217,600
68%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,218+3.0%
2024$12,837+6.5%
2023$12,055+0.8%
2022$11,962+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,288DeedBook 1434, Page 65

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 1298, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1925