Skip to content

205-207 Park Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Aug 18, 2018

Property Information

Block1296.01
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,104
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,700
27%
Improvement Value:$289,900
73%
Total Assessment$395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,311+3.0%
2024$15,840+6.5%
2023$14,875+0.8%
2022$14,760+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2720, Page 124Recorded11/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1925