Skip to content

203 Park AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block1296.01
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,104
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
27%
Improvement Value:$295,500
73%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,760+3.0%
2024$16,276+6.5%
2023$15,284+0.8%
2022$15,167+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft3,104DeedBook 2738, Page 247

Property Sale

Sale
$181,500
DeedBook Y164, Page 293

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook V129, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1925