Skip to content

144 Spring StPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 7, 1997

Property Information

Block1296.01
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,656
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
31%
Improvement Value:$225,900
69%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,561+3.0%
2024$13,169+6.5%
2023$12,367+0.8%
2022$12,271+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,656DeedBook 148, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1925