Skip to content

9 Leitch PlPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block1296.01
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,103
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,000
57%
Improvement Value:$89,600
43%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,518+3.0%
2024$8,272+6.5%
2023$7,768+0.8%
2022$7,708+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,103DeedBook 4592, Page 295

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 1782, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1930