Skip to content

106 Brook Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 8, 2015

Property Information

Block1296.02
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,832
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
30%
Improvement Value:$243,400
70%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,348+3.0%
2024$13,934+6.5%
2023$13,085+0.8%
2022$12,984+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,832DeedBook 2629, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1900