Skip to content

112 Brook Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 18, 2011

Property Information

Block1296.02
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,379
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,300
28%
Improvement Value:$252,600
72%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,385+3.0%
2024$13,970+6.5%
2023$13,119+0.8%
2022$13,017+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft3,379DeedBook 2109, Page 128

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 598, Page 102

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook S166, Page 323

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook C163, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1925