Skip to content

114 Brook Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1296.02
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,880
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
29%
Improvement Value:$236,200
71%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,812+3.0%
2024$13,413+6.5%
2023$12,596+0.8%
2022$12,499+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925