Skip to content

223 Park AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1296.02
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,488
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
31%
Improvement Value:$213,600
69%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,839+3.0%
2024$12,468+6.5%
2023$11,709+0.8%
2022$11,618+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925