Skip to content

109 Kensington TerPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Feb 17, 2006

Property Information

Block1296.02
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,103
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
34%
Improvement Value:$213,600
66%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,342+3.0%
2024$12,957+6.5%
2023$12,167+0.8%
2022$12,074+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 454, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1925