Skip to content

103 Kensington TerrPassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 14, 2019

Property Information

Block1296.02
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,103
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
34%
Improvement Value:$213,700
66%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,346+3.0%
2024$12,961+6.5%
2023$12,171+0.8%
2022$12,077+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft3,103DeedBook 3558, Page 266

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 1683, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1925