Skip to content

206 Park AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Aug 4, 2004

Property Information

Block1297.01
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage4,374
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
30%
Improvement Value:$248,600
70%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,453+3.0%
2024$14,028+6.6%
2023$13,158+0.8%
2022$13,055+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook F140, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1925