Skip to content

214 Park AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$106,500
Last Sale Date
Dec 23, 2005

Property Information

Block1297.01
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,216
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
29%
Improvement Value:$260,400
71%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,107+3.0%
2024$14,671+6.5%
2023$13,777+0.8%
2022$13,670+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$106,500

To:

Sq Ft3,216DeedBook 1475, Page 296

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook D167, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1925