Skip to content

216 Park AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 27, 1999

Property Information

Block1297.01
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-1
Sq Footage3,216
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,600
28%
Improvement Value:$268,800
72%
Total Assessment$374,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,437+3.0%
2024$14,991+6.5%
2023$14,077+0.8%
2022$13,969+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft3,216DeedBook 164, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1925