Skip to content

116 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Date
Aug 25, 1999

Property Information

Block1297.01
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,286
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,300
28%
Improvement Value:$296,200
72%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,884+3.0%
2024$16,396+6.5%
2023$15,397+0.8%
2022$15,278+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925