Skip to content

122 126 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 24, 2005

Property Information

Block1297.01
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage3,286
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,600
32%
Improvement Value:$235,800
68%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,241+3.0%
2024$13,830+6.5%
2023$12,987+0.8%
2022$12,887+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft3,286DeedBook 1086, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1925