Skip to content

109 Howard AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block1297.02
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S/1FAM/DET.GAR
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,996
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,400
39%
Improvement Value:$250,600
61%
Total Assessment$410,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,904+3.0%
2024$16,416+38.5%
2023$11,857+0.8%
2022$11,764+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft1,996DeedBook 4234, Page 194

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook H156, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1925