Skip to content

16 Stewart StPassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block1297.02
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,128
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
45%
Improvement Value:$137,100
55%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,233+3.0%
2024$9,938+6.5%
2023$9,332+0.8%
2022$9,260+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,128DeedBook 4053, Page 230

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook X132, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1950