Skip to content

153 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 16, 2010

Property Information

Block1320
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,410
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,500
45%
Improvement Value:$127,800
55%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,619+5.5%
2024$9,121+6.5%
2023$8,565+0.8%
2022$8,499+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,410DeedBook 1984, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1925