Skip to content

169 Marietta AvePassaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$547,000
Last Sale Date
Jun 24, 2022

Property Information

Block1321.01
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-1FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage808
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,400
29%
Improvement Value:$257,200
71%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,991+3.0%
2024$14,559+30.3%
2023$11,175+0.8%
2022$11,089+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$547,000

To:

Sq Ft808DeedBook 4342, Page 158

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft2,512DeedBook 4190, Page 18Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2953, Page 244Recorded12/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1964