Skip to content

260 Park AvePassaic, NJ 07055

Built 2019
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block1321.01
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,376
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
33%
Improvement Value:$235,500
67%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$13,994+14.7%
2023$12,201+0.8%
2022$12,107+1.5%
2021$11,932+28.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

DeedBook 2371, Page 278Recorded9/20/2013

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook F151, Page 239