Skip to content

171 Marietta AvePassaic, NJ 07055

Built 1925

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 23, 2007

Property Information

Block1321.01
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,738
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,200
32%
Improvement Value:$249,100
68%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,773+3.0%
2024$14,346+6.5%
2023$13,472+0.8%
2022$13,368+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,738DeedBook 1449, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1925